Szabó-Logistic Center - A logisztikai szakma oldala kezdő, kész és majdnem kész logisztikusoknak
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
A honlapgazdáról
 
Logisztika
 
Társtudományok
 
Logisztikai értelmező szótár
 
A logisztika speciális ágai
A logisztika speciális ágai : Termelési logisztika

Termelési logisztika

  2006.02.25. 21:53


A termelés logisztikája legalább annyira bonyolult és több szálon futó, mint a kereskedelmi logisztika.  Attól a pillanattól kezdve, hogy a termelést el kell látni alapanyaggal, egészen addig, hogy a készterméket el kell szállítani a termelési területről, később az üzemből/raktárból, több más szakterület kapcsolódását is feltételezi. Ezek:
 
  • kutatás-fejlesztés
  • minőségbiztosítás
  • beszerzés
  • értékesítés
  • be- és kiszállítási diszpozíció / vevői és beszállítói kapcsolattartás / rendelésfeldolgozás
  • raktár
  • fuvarszervezés/szállítmányozás
  • gyártástervezés/gyártástechnológia
  • pénzügy, kontrolling
Mindez akkor is igaz, ha elfogadjuk Knoll professzor azon kitételét, hogy a XXI. századi logisztika a termelés támogatását kell, hogy megvalósítsa. Ennek során egyre gyakrabban fordul elő egy-egy cég életében, hogy a tevékenységet hol többé, hol kevésbé radikális módon átszervezik (ld. Logisztikai értelmező szótár - reengineering). Mindennek természetesen jelentős kihatása van a logisztikai rendszerre. Egy-egy átszervezés alkalmával ugyanis bizonyos tevékenységektől gazdaságosabb "megszabadulni", és azt outtasking, vagy outsourcing formában (ld. Logisztikai értelmező szótár) tovább üzemeltetni. Az így "lecsupaszított" termelés - a lean production (ld. Tanulmányok menüpont) -, ill. az ahhoz kapcsolódó, még megtartott kísérő folyamatok egy transzparensebb, rugalmasabban működtethető szervezet kialakítását teszik lehetővé, s ezáltal gazdasági hasznot hoz. A kiszervezett tevékenységeket is szükséges azonban bizonyos mértékig kézben tartani, ellenőrizni, ill. koordinálni, akkor is, ha az önálló munkavégzésre az outsourcing cég szerződésben garanciát vállalt.
 
A termelési logisztika az idők folyamán már nagyon sok változáson ment keresztül, a ma leggyakrabban előforduló változatok közül kettőt kell mindenképpen kiemelni: a toló (push), ill. a húzó (pull) rendszerben szervezett logisztika.
 
A toló (push) rendszerű logisztika az Európában, Amerikában, általában a nyugati típusú cégeknél hagyományosnak tekinthető eljárás: vevői megrendelések feldolgozása során a termelés tervezése, "beállítása", műszakokra bontása a vevő aktuális igényei, lehívásai, megrendelései alapján történik, vagyis azt próbálom meg legyártani és kiszállítani, amit a vevő rendel. Ez sokáig biztosította is a vevői elégedettséget, azonban bizonyos piacok (pl. autóipar, bizonyos szórakoztató elektronikai cikkek, amelyek nagymértékben divatfüggők) olyan hektikussá váltak, hogy a hagyományos 'push' módszerrel csak egyre nagyobb készletek tartása árán lehetett a gyakran egy héten belül is jelentősen ingadozó, és egy héten belül sem fixen tartott lehívásokat csillapítani, ill. JIT kielégíteni (a JIT pedig már elég régen szinte magától értetődő igény a vevőknél). A magas készletek tartása azonban nemcsak a beszállítókra lett jellemző. Náluk talán még magától értetődő természetes fejleménynek is tekinthetjük, hogy a termelés globalizálódásával, ill. világméretű kihelyezésével, a különböző termelési folyamatoknak a világ legeltérőbb részeibe történő szétszórásával mind alapanyagból, mind késztermékből (egyre bővülő biztonsági) készleteket kellett tartani, ha őrizni akarták a vevőkiszolgálás színvonalát. Ugyanezen okok viszont oda is elvezettek, hogy a vevők is kénytelenek voltak felépíteni a maguk biztonsági készleteit, mivel a vevők rendeléseiben mind gyakrabban előforduló "cikk-cakkok" és bakugrások esetenként lehetetlenné tették a beszállítóknak az esetleg egy héten belül is változó rendelések rugalmas kielégítését (gondoljunk csak bele, ha a beszállító a X. héten kap egy megrendelést az X+1. hétre, amit még az X+1. hét elején megemel esetleg a beszállító biztonsági készletei fölötti mértékben, a hozzávaló alapanyagot viszont a beszállító csak a világ másik végéből tudja beszerezni, aminek szállítási ideje 2-3 hét.) 
 
Pedig a JIT egyik alapvető célja éppen az lett volna, hogy elsősorban a vevőnél csökkentse a készletekben lekötött tőke mértékét. (Igaz, mivel általában a vevők rendszerintegrátorok (ld. Miskolczi Mátyás - Gábriel Mónika: A rendszerintegrátor az ellátási láncban, Logisztikai Évkönyv 2003, 89. o.), a JIT mint elvárás előbb-utóbb végiggyűrűzik az egész ellátási láncon.) Bővebben a JIT-ről a Szervezéstudományok II. menüpontban.  
 
Az, hogy a hagyományos, 'push' rendszer ma már csak a viszonylag kiegyenlített keresletű, vagy kiszámítható szezonalitású, viszonylag kis fajtaválasztékú tömegtermékek esetén alkalmazható biztonsággal (é. a vevőkiszolgálási színvonal sérülése nélkül), személy szerint három fő okát látom:
  1.  a piacok már említett hektikussá, divatfüggővé válását
  2. a vevőkiszolgálási színvonal emelésének igényét (pl. ha van rá pénzem, akkor egyedi színösszeállítású, felszereltségű autót is rendelhetek a márkakereskedőnél, amit ugyanazon a gyártósoron gyártanak le, mint a többi szabvány-, egyen-, sorozatautót)
  3. valamint az újabb logisztikai módszerek, eljárások elégtelen, nem rendszerszemléletű átvételét - ez pedig súlyos szakmai hiba. A JIT ugyanis (,ha megnézzük a már fentebb is említett Szervezéstudományok II. menüpontban leírtakat) nem azonos az "éppen időben" leszállított termék fogalmával, hiszen ez bármelyik logisztikai feladatmeghatározásban megtalálható (ld. 9M funkció) a "megfelelő időben" kitételként. A JIT sokkal több ennél. A JIT egy vezetési filozófia, amit a TPS (Toyota Production System) keretein belül dolgoztak ki. A TPS maga két pilléren nyugszik. Ezek a JIT, amely nemcsak a beszállításra, hanem a termelés fenntartására is vonatkozik, amit a kanban rendszerrel érnek el, ill. a Jidoka, amely a minőségbiztosítás alapja, és alapvető elemként épül a termelés rendszerébe. Ha a JIT és a Jidoka a pillérek, akkor a Heijunka, a Kaizen és a standardizált munka az alapok. A nyugati logisztikusok évekig ott követték el a nagy hibát, hogy ennek a finomra hangolt (egyébként 'pull', vagyis húzó) rendszernek csak egyes elemeit próbálták adaptálni a már meglévő, 'push' rendszerbe. Az egész JIT, Jidoka, Kaizen, és standardizált munka rendszere kellett, hogy biztosítsa a simított, vagyis kiegyenlített gyártás (a Heijunka) hátterét, amely egyenletes kapacitásleterhelést, tervezhető munkaerőigényt jelent a gyárnak, végső soron gazdaságosabb termelést - és tervezhetőbb, egy szintre beállított készleteket. Ezzel szöges ellentétben áll a push rendszer hektikus vevői igényeket szinte azonnal a gyártásra leképező hozzáállása, hiszen az "ugráló" vevői igények így "ugráló" termelési programot is fognak eredményezni. Vagyis ez a felemás rendszer rengeteg ellentmondástól terhelt, így aztán ebbe hosszútávon csak belebukni lehet.

A fentiekben gyakorlatilag már összehasonlítottam a két nagy logisztikai termelési rendszert. Összefoglalva a pull rendszer alapvető különbsége a push-hoz képest abban áll, hogy nem azt tervezem be legyártani, amit a vevő megrendelt tőlem (vagyis nem "betolom" a vevői igényeket a termelésbe), hanem az gyártom le, amit kiszállítok, vagyis egy beállított készletszintre pótolom vissza a kiszállított mennyiség "okozta hiányt" (azaz a kiszállított mennyiség húzza magával a termelésbe beállított új mennyiséget).

Lényegesnek tartom azonban az összehasonlításon túlmenően csak magát a pull rendszerű TPS-t (Toyota Production System) jellemezni, hiszen ez volt az a rendszer, amely a későbbiek során számos más nagy konszern termelési rendszerének is mintául szolgált. A TPS-ről sok minden megtalálható a Szervezéstudományok II. menüpontban (elsősorban a történeti háttér és áttekintés), így itt most inkább arra szorítkoznék, ami onnan kimaradt, ill. a termelési logisztika témaköréhez szorosabban kapcsolódik.

A TPS alapvető céljai a következők voltak:

  1. folyamatos anyagáramlás biztosítása
  2. ennek segítségével a vevői igényekhez történő rugalmasabb alkalmazkodás megvalósítása
  3. ebből következően a gyártásban csak az fusson, amit a vevő ténylegesen meg is rendelt, mert fizetni is csak azért fog
  4. mindezekhez szükséges volt a JIT-termelés bevezetése, amely azonban nemcsak a fenti célokat szolgálta, hanem a túlzott termelésközi készletek, és a fölösleges munkaerő mennyiségének lecsökkentését is - vagyis végső soron a költségek csökkentését.

A főbb célok eléréséhez három másik, közbülső cél megvalósítására is szükség volt:

  1. a minőségellenőrzés folyamatelvű megvalósítása
  2. a minőségbiztosítás folyamatelvű megvalósítása
  3. a munkaerő tisztelete

Ezen célok elérésére hozták létre a TPS-en belül az alábbi módszereket és rendszereket:

  • a kanban rendszert a JIT-termelés fenntartására
  • simított termelést (Heijunka) a kereslet változásaihoz való jobb alkalmazkodás érdekében 
  • az átszerelési idők lerövidítését a termék felfutási idejének csökkentése, valamint a kisebb sorozatnagyságok elérhetősége (ezáltal a nagyobb rugalmasság) miatt
  • a műveletek standardizálását a gyártósori teljesítmény és kapacitáskihasznaáltság kiegyenlítése céljából
  • a rugalmas munkavégzés érdekében a./ új, észszerű lay-out (gépelrendezés), amely pl. eleget kell tegyen a 'bolondbiztosság' (pokajoke) követelményének, valamint b./ a multifunkcionalitásra képzett dolgozók (több munkafolyamat elvégzésére is alkalmasak legyenek a dolgozók)
  • kis csoportok által végzett fejlesztő tevékenységek, indítványok rendszere (Kaizen) a fölösleges munkaerő csökkentése, és a dolgozók moráljának növelése érdekében
  • vizuális ellenőrző rendszer a hibák automatikus felismeréséért (Jidoka)
  • funkcionális menedzsment-rendszer a vállalati szintű minőségellenőrzés elősegítése céljából

A TPS-t azóta már számos nagy cég átvette, és saját "fazonjára igazította". A TPS-szel szerzett jó 50 éves tapasztalatok alapján foglalta össze J.T. Black a "Factory with a Future" c. 1991-es kiadású művében azt a 10 szükséges eszközt, amelyekkel a TPS célkitűzései, eredeményei, és teljesítményei a mai körülmények között is megvalósíthatóak:

  1. termelési cellák képzése (form cells) - olyan termelési egységek képzése, amelyek önálló egységként is kezelhetőek mind etchnológiai, mind munkaszervezési, mind kontrolling szempontból
  2. átszerelési idők csökkentése - esetenként az eddigi bevált technológiák felülírásával, folyamatos javításával (Kaizen szemlélet)
  3. a minőségellenőrzés intergálása - a minőségellenőrzés lépéseit alapvető feladatként kell beépíteni a gyártásba
  4. a megelőző karbantartás integrálása - rendszeressé kell tenni a megelőző karbantartásokat, annak idejével előre beépítetten számolni kell a kapacitástervezés során, hogy a termelés tervezhetőbb és technikai szempontból biztosabb legyen
  5. kiegyenlítés és kiegyensúlyozás (Heijunka)
  6. a cellák összekapcsolása - a kanban segítségével
  7. a termelésközi készletek (WIP) csökkentése
  8. "árusítói" programok indítása (build vendor programs) - a kiszállított késztermékek újragyártásához szükséges alapanyagokat mintegy a "szupermarketből bevásárolva" biztosítják a termelés számára (bevásárló listával a raktárban, ill. "milk run"-rendszerű anyagkiszolgálással a termelés részére)
  9. automatizálás - a költségcsökkentés és a gyártás folyamatosságának fenntartása érdekében
  10. számítógépesítés - a real time rögzített folyamatok által elérhető rugalmasság céljából

Forrás: www.wikipedia.hu, Ősz Gábor: A BPS bevezetése... - szakdolgozat + saját kútfő

 
Naptár
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
Aktualitások
 
Ajánló
 
Cikkek, tanulmányok
 
Linkgyűjtemény
 
Kapcsolódó linkek
 
Ez + az
 
Kapcsolat
 

Hivatalos, hogy jön a Haikyuu!! Gomisuteba no Kessen movie! Magyar nyelvû plakát, magyar feliratos elõzetes!    *****    Todoroki Shoto Fanfiction oldal, nézzetek be és olvassatok! Új Shoto nendoroid blog az oldalon!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?